Kako su vesterni postali klasik sedme umetnosti
Rani vesterni
Prvi vesterni su se pojavili u obliku dime romana u 1870-im godinama. Ti su romani često bili puni akcije i uzbuđenja te su prikazivali stereotipne likove kauboja, pljačkaša Indijanaca i šerifa. Neki od najpoznatijih pisaca ranih vesterna uključuju Owena Vistera ("The Virginian", 1902.) i Zejna Greja ("Riders of the Purple Sage", 1912.).
Klasični vestern
Klasično razdoblje vesterna trajalo je od 1920-ih do 1950-ih godina. U tom su se razdoblju vesterni preselili u film, a postali su popularni i na radiju i televiziji. Neki od najpoznatijih klasičnih vesterna uključuju filmove "Stagecoach" (1939.) Džona Forda, "The Searchers" (1956.) Džona Forda i "High Noon" (1952.) Freda Zinmana.
Moderni vestern
Od 1960-ih godina vesterni su doživeli niz promena. Mnogi moderni vesterni su realističniji i složeniji od svojih klasičnih prethodnika. Često istražuju teme kao što su rasizam, nasilje i uticaj kolonizacije na Indijance. Neki od najpoznatijih modernih vesterna uključuju filmove "Bonnie and Clyde" (1967.) Artura Pena, "Unforgiven" (1992.) Klinta Istvuda i "The Power of the Dog" (2021.) Džejn Kampion.
Leoneovi "špageti vesterni", posebno trilogija o Čoveku bez imena s Klintom Istvudom, postali su klasici žanra. Ovi filmovi karakterišu anti-junaci, moralna ambivalentnost i nasilje, pružajući kontrast ranijim, idealizovanim prikazima.
Uticaj vesterna
Vestern je imao značajan uticaj na američku kulturu. Njegove slike Divljeg zapada postale su deo nacionalnog identiteta SAD-a. Vestern je takođe uticao na mnoge druge žanrove, uključujući naučnu fantastiku, horor i komediju.
Vestern je žanr s bogatom i dugom istorijom. Nastavio je inspirisati umetnike i zabavljati publiku širom sveta. A ovog leta KLASIK će vas zabavljati najboljim izdanjima ovog žanra. Tokom jula i avgusta godišnji odmor rezervišite na Divljem zapadu!